Study or not to study

16. října 2011 v 11:37

Další týden uplynul jako voda. V sobotu jsme ve velkém stylu oslavili Gratitude Day, naše "šéfová" sestra Ryszarda přijala a rozdala dary, a od zítřka nás čeká návrat do stereotypu všedních dnů. Pro mě to znamená ráno ruční práce (popřípadě výuka francouzštiny), odpoledne matematika a večer study time.

Večerní study time, co si budeme nalhávat, je tady mezi dobrovolníky nejméně populární část dne. Asi taky jediná, kdy se všichni svorně modlíme za výpadek proudu (a za takové rouhání pak proud často vypadne mezi šestou a sedmou, což je jediná hodina, kdy máme přístup na internet). Problém večerního study time je v jeho efektivitě - tou dobou už jsou holky příliš unavené na to, aby se na práci dokázaly soustředit. Některé se sice k práci dokážou přimět, většinou však study time vnímají jako společenskou záležitost, kdy se s kámoškama sejdou k potlachu (převážně v Nyanja, takže já z toho nic nemám...) a některé si tam přijdou prostě zdřímnout.

O svém study group jsem se zmínila už dřív. Skládá se z osmi asi patnáctiletých holek. Theresa se na večerním study time objevuje jen zřídkakdy. Zřejmě ten čas tráví mnohem účelněji spřádáním plánů, jak co nejrychleji uhnat jednoho z našich dvou dobrovolníků mužského pohlaví (jedno kterého), který by se s ní oženil a odvezl ji s sebou do Evropy. Z Juliet - asi nejproblémovějšího článku - se poté, co jsem ji přistihla při krádeži mého mobil, stala ta nejvzornější žačka. Byla jsem příjemně překvapená, jak pozitivní efekt může takový incident vyvolat. (Až ji to pokání unaví, budu muset Juliet vystavit nějakému novému pokušení.) Jane vypadá jako jedna z dětských obětí hladomoru, ale disponuje chraplákem kuřáka, který od útlého dětství hulí tři krabičky Startek denně. Lusele se ke mně vždycky přižene jako první, vyžádá si nějaký příklad z matematiky, a když jí v sešitě škrtnu špatný výsledek, urazí se, přestane se se mnou bavit a nakonec demonstrativně usne. Joyce je sestra Victorie (viz článek Domov pro holky). Jak moc se své sestře podobá fyzicky, tak moc se od ní liší povahou. Kdyby se o některé holce z City of Hope dalo říct, že je studijní typ, byla by to asi právě Joyce. A Mabel. Mabel mě přesvědčila o něčem, čemu bych před měsícem vůbec nebyla ochotná věřit - že i tady se najdou holky, které hodinu a půl dokážou ukázněně sedět na místě a SKUTEČNĚ pracovat. To Margret a Mary sice vydrží hodinu sedět před vlastnoručně nakreslenou mapou světa, ale nečekejte od nich, že vám pak na ní dokážou ukázat Afriku. Rozdíl mezi Margret a Mary je v tom, že ta první se ani nepokusí si tuto informaci zapamatovat, kdežto ta druhá se o to bude upřímně snažit.

Study time ale občas poskytne i příležitost k různým nečekaným objevům. Jak z mé strany, tak ze strany holek. Tak například když jsem se holky naposledy snažila zaměstnat nějakým cvičením z angličtiny, chtěla jsem po nich, aby mi našly opak různých slov. Největší problém vznikl při hledání opaku slova summer. Bylo mou chybou, že jsem si neuvědomila, že v Zambii se roční období dělí na období sucha a období dešťů.

Ve čtvrtek večer jsem zas mezi svými žačkami vyvolala pozdvižení, když jsem se poškrábala na paži. Po nehtech mi na kůži zůstaly na pár vteřin červené rýhy a holky z toho byly úplně u vytržení. Následujících pět minut pak drápaly střídavě sebe a mě, až jsem měla ruce v jednom ohni, a nemohly se na ten zázrak vynadívat.

V úterý se nám do učebny dostala asi deseticentimetrová ještěrka (což tady není vůbec nic neobvyklého - sama neustále vyháním ještěrky ze svého pokoje, z kuchyně, i ze sprchy). Reakce holek mě úplně ohromila: polovina vyskočila na židle, druhá se s jekotem vyřítila ven z učebny, asi jako když v nějakém kresleném večerníčku uvidí rozmazlená princezna myš. Nedokážu pochopit, jak někdo může žít v této zemi a bát se ještěrek. Ještěrku jsem ze třídy nakonec musela vyhnat já a moje autorita okamžitě vzrostla o sto procent.

Tak prosím vypadá moje studijní skupina. Některé věci jsou tu pro mě samozřejmě nové a nezvyklé. A některé jsou prostě asi stejné všude na světě. Na takovou Margret, Mabel a Mary můžete totiž narazit na kterékoliv škole v České republice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Š. Jana Š. | 18. října 2011 v 10:44 | Reagovat

Ahoj Kristýno, díky za další zprávičku! Zdá se, že zatím všechno ok. Zdravotní problémy žádné?

2 rokvzambii rokvzambii | 18. října 2011 v 18:05 | Reagovat

Všechno v pořádku a úplně fit :-) (po takové zprávě většinou člověk onemocní, ne? :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama