Africké pedagogické dobrodružství

8. dubna 2012 v 17:39 | Kristýna Botková
Naše sestry Salesiánky zajásaly, když zjistily, že jim do City of Hope přijela dobrovolničit vystudovaná učitelka. Drtivá většina dobrovolníků, kteří do Lusaky jezdívají, mívá čerstvě po maturitě, nebo kvůli této zkušenosti přerušuje na rok studium na vysoké škole. V porovnání s nimi jsem tak sice poněkud přestárlým, zato plně kvalifikovaným kusem. Učení na českém gymnáziu a v africkém dětském domově (či odborném učilišti) jsou nicméně dvě naprosto nesrovnatelné zkušenosti.
Za dva roky učení francouzštiny na gymnáziu jsem přirozeně zažila situace, kdy mě bezvýsledná snaha vštípit zabedněnému studentovi tu nejjednodušší informaci zcela vyčerpala a ve stavu těžké deprese jsem jen stěží potlačovala chuť švihnout po něm učebnicí. Po půl roce učení v Auxiliu vzpomínám na tyto studenty jako na nejbystřejší lingvistické mozky. Je pravdou, že studenti Auxilia se učí na kuchaře, číšníky nebo švadleny a není příliš pravděpodobné, že by po nich jejich budoucí zaměstnavatelé vyžadovali znalost francouzštiny. Občas si tak kladu otázku, jestli má vůbec smysl pokoušet se naučit cizí jazyk člověka, který nepozná sloveso, neví, co znamená podmiňovací způsob a nedokáže vytvořit množné číslo zájmena "já". Na druhou stranu zdá se, že od minulého trimestru, kdy jsem třináct ze svých patnácti studentů vyhodila od závěrečných zkoušek, zaznamenávám mírný pokrok: z nových pětadvaceti studentů tohoto trimestru složilo minulý týden zkoušku úspěšně už osm z nich.
Docela novou zkušeností je pro mě práce s nejmenšími holkami (první až čtvrtá třída), se kterými mám každé ráno dvě hodiny čtení. Zde narážím hned na několik problémů. Přestože mnohé z nich jsou schopny otevřít čítanku a říct vám, co je v ní napsáno, číst vlastně nedokážou. Jednotlivá slova si totiž pamatují vizuálně. Vnímají je jako jakési piktogramy, takže například řada písmen h-o-u-s-e má pro ně ten samý význam jako obrázek domečku. Stojí mě nadlidské úsilí je tento zlozvyk odnaučit a vysvětlit jim, v čem vlastně čtení spočívá. Navzdory tomu všechny z nich "čtení" milují a každé ráno mě dohání k šílenství nepřetržitým dohadováním, která z nich je na řadě. Další problém pro mě představují holky, které neumí anglicky. Nelly je ve druhé třídě, a přestože její anglická slovní zásoba obsahuje tři výrazy "she", "this one" a "study", je schopná z nich vykouzlit desetiminutový, obvykle velice únavný monolog. Zatím jsem ještě nepřišla na způsob, jak naučit číst anglicky dítě, které tímto jazykem ani nemluví. A tak pokaždé, když se ke mně Nelly přižene s čítankou, musím ji odmítnout, čímž ji (ač nerada) nezřídka doženu k slzám.
Další pedagogické dobrodružství představuje evening study time se sedmačkami Mary, Theresou, Asante a Memory. Mary a Theresu, které sedmou třídu opakují, jsem zdědila z loňska (viz. Study or not to study). Na rozdíl od Mary, která se ukázala být mnohem bystřejší, než se na první pohled zdálo, Theresa i nadále dělá všechno proto, aby v sedmé třídě zůstala až do smrti. A tak spíš než matematikou, biologií a angličtinou se v evening study time zabývá fotkami zambijských fotbalistů, splétáním vlasů a mým mobilem (což jsem jí zatrhla poté, co se před dvěma týdny dovolala Sr. Aně). I když se to může zdát nepravděpodobné, evening study time se sedmou třídou je často obohacující i pro mě samotnou. Jak byste vy řešili úkol podobného typu: "Musonda is carrying some spears in a crowded place. Write some safety rules about how Musonda should carry the spears in public. For example, the spear must point down." Schválně kolik z vás už se někdy zabývalo otázkou, jak bezpečně nosit oštěp na veřejném místě? Ve stejné učebnici o několik stránek dál, v kapitole pojednávající o hygieně, se můžete dočíst: "If we are clean and neat, and are appreciated by other people, we feel better about ourselves. Clean, neat people are more socially acceptable." Tak co, kdypak jste se naposledy sprchovali?

hodina francouzštiny:

ranní čtení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama