Botswana & Namibia trip: Kam a s kým?

17. července 2012 v 20:46 | Kristýna Botková
Výlet do Botswany a Namibie jsem s radostí uvítala nejen z důvodu, že se konečně podívám do nějakého přírodního parku, ale také proto, že se mi naskytne příležitost srovnat Zambii s jinými africkými zeměmi. Na základě týdenního výletu za hranice Zambie samozřejmě nemohu poskytnout zcela zasvěcené a podrobné porovnání. Některé rozdíly však byly nepřehlédnutelné a doslova do očí bijící.

Zambie, při desetinásobně větší rozloze a jen mírně vyšším počtu obyvatel, než má Česká republika, se může českému turistovi jevit značně pustá. Ve srovnání s Botswanou a Namibií jde však o zemi s poměrně vysokou hustotou zalidnění. Při šestisetkilometrovém průjezdu Botswanou jsem se nemohla ubránit pocitu, že zde skoro nikde nežije. V Zambii narazíte na vesničky roztroušené kolem silnice možná na každém desátém kilometru - v Botswaně jedete desítky kilometrů nekonečnou a stále stejnou buší, takže se vám cesta začne jevit brzy poměrně monotónní. Namibie je pak země s nejnižší hustotou zalidnění v Africe. Významný podíl na těchto statistikách má pak poušť Kalahari, která se rozprostírá na většině území obou zemí.
Další zásadní rozdíl souvisí s ekonomikou zmíněných zemí. Zatímco Botswana a Namibie se řadí mezi nejvyspělejší africké státy s (na africké poměry) mimořádně vysokým HDP, sousední Zambie se nachází na zcela opačném konci žebříčku. V Zambii se mi opravdu NIKDY nestalo, že bych na venkově podél cesty narazila na zděné, relativně prostorné a čerstvě omítnuté rodinné domky, upravená odpočívadla s kamennými lavečkami a stolky, a úplně největší šok jsem zažila, když jsem u cesty spatřila odpadkový koš! Něco naprosto nevídaného v Zambii, kde okolí měst a okraje silnic pokrývá souvislý tlustý koberec sešlapaných pet-lahví, papírových krabic a jiných těžko identifikovatelných odpadků.
Obě země jsou pak evidentně zvyklejší a připravenější na turisty (rozuměj bílé turisty). Jako muzungu zde nevzbudíte tak velký rozruch jako v Zambii. Za celý týden své dovolené jsem dokonce neobdržela jedinou nabídku k sňatku, což se mě, musím přiznat, hluboce dotklo.
Suchopárných statistik a komentářů na úvod bylo myslím dost.

Když jsem se v sobotu večer šťastně shledala se svou rodinou (viz. http://rokvzambii.blog.cz/1207/botswana-namibia-trip-na-ceste-americky-ucitel-a-ostuda-na-letisti ), zjistila jsem, že je naše výprava poměrně početná. S mým strejdou, tetou a bratrancem cestovali jejich přátelé: další dva manželské páry, jeden z nich doprovázen dětmi ve věku dvanácti a osmnácti let. Po krátkém pozorování jsem došla k závěru, že doma musely provést něco opravdu strašného a že je rodiče vzali s sebou do Afriky za trest. Zejména mladší potomek protrpěl dovolenou v agónii smrtelné nudy, kterou v nejkritičtějších okamžicích (jako bylo safari nebo vyhlídkový let nad deltou řeky Okavango) zaháněl četbou či spánkem.
Organizátorkou celého výletu byla Jitka, původem ze Zlína, pro mě fascinující a obdivuhodná osobnost, vášnivá fotografka, potápěčka a odvážná ženská, která se s nikým a ničím neštve. Před šesti lety vypověděl Jitčin organismus po jisté dramatické životní události náhle službu. Doktor jí poradil, aby se sebrala, na měsíc odjela někam daleko a dala se dohromady. Jitka odjela na měsíc do Jihoafrické republiky. Zůstala tam šest let. V JAR potkala svého partnera, založila s ním cestovní kancelář a společně teď organizují výpravy po celé jižní Africe. Jitka vám ušije dovolenou na míru, vezme na místa, o kterých jiné cestovní agentury nemají ani páru, podá vám zasvěcený komentář a pokud nejste přehnaně útlocitní, výborně se s ní navíc pobavíte. (Do kapitoly Etikety, pojednávající o společenské konverzaci, by ji pan Špaček pravděpodobně nepřizval - jeden ze základních pilířů její slovní zásoby tvoří výraz "šmejd", který s oblibou a hojně používá, ať už se baví o paviánech, svých klientech nebo vlastních dětech.) Takže na závěr si dovolím malou reklamu: pokud vás v budoucnosti bude lákat výprava do JAR, Botswany, Zimbabwe, Zambie, Namibie nebo Mozambiku, rozhodně si nastudujte web http://nambwa.wordpress.com/ . Ručím vlastní hlavou: nebudete litovat.
Naše výprava:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama